Шацькі озера
  shack2 shack3
Біля селища Шацьк знаходиться група озер (біля 30), загальна площа яких складає 70 квадратних кілометрів. Територію, на якій розташовані озера, називають Шацьким приозер’ям. Цей по справжньому унікальний куточок природи об’єднав у собі всю чарівну красу Волинського краю.
Шацька озерна група – одна з найбільших у Європі.
На території Шацького національного природного парка розташовано 21 живописне озеро.
Відносно походження Шацьких озер науковці не мають однакової думки. Академік Павло Аполлонович Тутковський в 1899 році провів перші геологічні та лимногічні дослідження озер і пов’язав їх походження з дією лідника. І дійсно, уздовж берегів озер можна спостерігати валуни, принесені титанічною силою лідника, який надходив сюди декілька мільйонів років тому зі Скандинавських гір.
Обриси берегової лінії озер не дуже виразні – низькі, пологі, складені піщаними, піщано-гальковим і біогенним матеріалом; є заболочені ділянки. Сипучі піски, крейдяний мергель та вапняки надають їм особливу своєрідність і неповторність. Сосни перемежовуються з березами, грабами та дубами, підступають до самої води. Живлення озер складається переважно за рахунок атмосферних опадів та підземних вод, а також шляхом водообміну по канальній системі, яка з’єднує деякі озера. Літом вода в озерах добре прогрівається, зимою Шацькі озера замерзають.
Мінералізація води в озерах помірна, або знижена, її величина коливається від 75 – 125 до 200 – 250 мл\л. Колір води у озерах змінюється від жовтувато-зеленого, до смарагдово-зеленого у глибоких. Дно вкрите переважно піщано-мулистими відкладами, торфовими й сапропелевими мулами.
В озерах водиться 31 вид риб: вугор, окунь, щука, лин, лящ, плітка, карась, короп, сом, в’юн, а також акліматизовані види – канадський сом, форелеокунь, чудський сиг, судак, сазан амурський. В окремих озерах водяться раки.


shack9Шацькі озера в стадії старіння. Вони міліють, їх глибина, за винятком деяких, не перевищує 10 метрів. Порозші очеретом і осокою, біля берегів вкриті ряскою та водяними ліліями, насторожливо охороняють вони свою дзеркальну тишу, яку тимчасово порушують тільки крики диких птахів або сплески риби.
ОЗЕРО СВІТЯЗЬ Найглибше озеро на Україні - Світязь - знаходиться на північному заході Волинської області. Воно входить до групи Шацьких озер і є найбільшим і найглибшим серед них. Озеро займає площу 2.75 тис.га. Довжина берегової лінії озера становить близько 30 км. Об'єм водної маси складає 180.8 млн.куб.м., середня глибина Світязя дорівнює 6.9м. Максимальна глибина - 58.4м (за даними С. Ленцевича) - відмічена в північно-західній частині озера (Ленцевич, 1931). В плані озеро має неправильну форму і витягнуте з південного заходу на північний схід на 9.3км. Максимальна ширина озера 4.8км, мінімальна - 2.3км.На озері є острів, площа якого становить приблизно 7 га. Він знаходиться в центральній частині водойми. Острів простягається в північно-східному напрямку на 800м, максимальна ширина досягає 150-170м.shack8Довжина берегової лінії 30,2 км. Улоговина видовжена, неправильної форми. Береги низькі, пісчані (ширина пляжів від 5 до 50-60 метрів), подекуди трапляються галька і валуни, окремі ділянки заболочені. Є затоки (найбільша – Бужня та Лука); серед озера острів площею понад 7 гектарів.

shack1

 

 Живиться атмосферними і ґрунтовими водами, а також за рахунок водообміну з озерами. Влітку вода добре прогрівається, стала температура + 9 градусів на глибині 15-17 метрів. Взимку озеро замерзає. 

Прозорість води 3-5,4 м, пересічна мінералізація 0,18 г\л. На дні сапропелеві мули, пісчані та глинисті відклади, у місцях карстових западин – мергелі і вапняки. З водяної рослинності поширені очерет звичайний, рогіз широколистий, осока пухнаста, жовтець язиколистний, рдесник плаваючий, куга озерна, глечики жовті, латаття біле, елодея канадська та інші. Водяться вугор, лящ, короп, сом канадський, карась, сиг. Рибальські господарства.

ЛЕГЕНДА ПРО СВІТЯЗЬ
Тут, де зараз озеро, шуміло казна-коли багате місто, панував у якому Туган. Давні та безвольні були ті часи, не рідкими були січі і напади. І от — прокотився новий переполох. На землі сусіда князя Мендога посунуло невідоме воїнство. Закликає Мендог підтримки у славетного Тугана, і князь, відданий ратній обітниці, зігнавши сміливих ратників, рушає в дальню путь. Та вже за брамою князя зупиняє дума, що полишає своє місто без захисту. Скорботний вертається він до міста й повідомляє про власний неспокій доньці. Дівиця утішає отця: вона виділа чудний сновидіння, у котрому явився їй ангел і пообіцяв надійний захист місту. Послухався отець доньки.
Повисла безмісячна ніч на спустіле місто, і під її покровом недруг підступив до міських стін. Ходить таран, Руйнуються ворота. Охоплені страхом, мешканці кидаються до княжого палацу. У безнадії звертає благаючий погляд до небокраю князівна:
Як оминути люту кару. Нас убережи від неї, Громовицею вразь із превисокої хмарини, Чи сховай під землею!
По сих словесах місто провалилося під землю, а на його місцині виникло озеро.
Купавами-квітами вийшла на ньому невинна врода. Чужі ратники, розпалившись у січі, заходились прикрашати отим квітом ратну обладунки. Та усяк, хто сягав у воду за чудесними квітами, умирав, убитий жахливим недугом.

Закарпаття
5 УКРАЇНСЬКИХ КУРОРТІВ З ТЕРМАЛЬНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ В КАРПАТАХ, ЯКІ КРАЩЕ, НІЖ МОРЕ...........

image002

Берегово На території курорту в Берегово є багато джерел і басейнів з термальними водами, купатися в яких можна як влітку, так і взимку. Закарпатська сірководнева термальна вода – надзвичайно цілюща. Вона багата на
залізо, натрій, калій, йод і фтор. Таке поєднання елементів є лише в чотирьох куточках світу: Ісландії, Новій Зеландії, на Курильських островах і в українському Берегово. Мінералізація води тут становить 24%.

image004

Косино У селі Косині Берегівського району розташований оздоровчо-рекреаційний комплекс «Термальні води Косино». Ці термальні джерела за складом є унікальними не тільки в Україні, але й у всій Європі, за винятком води у всесвітньо відомому санаторію в Угорщині. 

image005

За хімічним складом вони хлоридно-натрієві середньої мінералізації. Вода в купальні має жовто-коричневий колір, її температура 60-80 ° С. Води добре підходять для лікування захворювань опорно-рухового апарату, наслідків травм кісток і м’язів, серцево-судинних, нервових і шкірних захворювань, а також є ефективною у виведенні солі з нирок.
 image006

Велятино У селі Велятині Хустського району розташований профілакторій «Теплі води». Його термальні джерела в першу чергу привертають увагу підвищеним вмістом брому і йоду (бром має заспокійливі властивості на людське тіло). Вода надходить зі свердловини глибиною понад кілометр, при температурі 40-40 ° С Перед використанням її охолоджують до прийнятної для людського тіла температури (30-38 ° С). На поверхні з води активно виділяється вуглекислота. Тут лікують захворювання опорно-рухового апарату, органів дихання, серцево-судинної та нервової системи.
image008

Довге В Іршавському районі Закарпатської області розташоване одне з найбільших родовищ термальних метанових йодо-бромних вод типу «Хайдусобосло», що в Угорщині, з численними виходами цих вод у селах Велика Розтока, Мала Розтока, Дубрівка, Гребля, Кам’янське. Прямих аналогів термальних метанових йодо-бромні води цього родовища в Україні немає. Зараз тут вода використовується зовнішньо у вигляді ванн в санаторії «Боржава» (вул. Січових Стрільців, 15) в селі Довгому для лікування серцево-судинних захворювань, органів опорно-рухового апарату.
image010

Мукачево
Мукачівський район багатий на сульфідні термальні води – азотно-метанові, крем’янисті і хлоридно-натрієві. У місті в лікувально-оздоровчому комплексі «Латориця» відкритий басейн з термальною водою. Поруч з комплексом розташована свердловина з термальною водою, яка безпосередньо з джерела надходить у ванне відділення. Температура води в ньому – 35 ° С Її рекомендують для лікування захворювань шкіри і серцево-судинної системи.
image011

Синевір
Синеви́р (інші назви — Синєви́р, Морське Око) — найбільше озеро Українських Карпат. Розташоване вМіжгірському районі Закарпатської області, в гірському масиві Внутрішні Ґорґани. Входить до складуНаціонального природного парку «Синевир».
Озеро вважається найцікавішим об'єктом Національного природного парку «Синевир» і є однією з візитних карток Українських Карпат. Воно розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря, має середню площу 4—5 гектарів, його середня глибина становить 8—10 м, максимальна — 24 м. Через висоту над рівнем моря і порівняну глибоководність навіть у найтепліші дні прогріваються лише верхні 1—2 метри озера.
Озеро утворилося в результаті потужного зсуву, спричиненого землетрусом близько 10 тисяч років тому. На висоті 989 м гірські кам'янисті породи стали на шляху швидкого струмка, утворивши греблю і повністю перегородивши вузьку долину. Улоговина, що при цьому виникла, заповнилася водою трьох гірських струмків.
У прозорій воді озера добре почуваються форель озерна, райдужна та струмкова.
Згідно з легендою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь на місці, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, за наказом графа було вбито кам'яною брилою за його простацьке походження.
image012 image014 image016

Буковель
Це місце в Карпатах гідно того, щоб його побачили самі спокушені мандрівники. Гірські області України з кожним роком покращують інфраструктуру туристичних об’єктів, збільшуючи, тим самим, наплив відпочиваючих і сприяючи розвитку всього регіону.
Популярний гірськолижний курорт Буковель в Івано-Франківській області може похвалитися новим штучним озером. На його будівництво було витрачено 150 млн. Гривень, що стало для всього курортного комплексу найбільшою інвестицією. Глибина водойми досягає 8 метрів, ширина — 140 метрів, а довжина — понад 750. Тепер озеро назавжди увійде в список місцевих визначних пам’яток.
image017 image018

Go to top